Vahojen käyttö kosmetiikassa

Candelillavaha
Candelillavahaa (Euphorbia cerifera cera) valmistetaan meksikolaisen pensaan lehdistä. Candelillavahaa on saatavilla syvän keltaisena ja valkaistuina versioina. Sulamispiste 68-73 astetta.
Käytetään nostamaan salvojen ja balmien sulamispistettä, emulsioihin paksuntajana ja stabiliteetin säätäjänä vesi öljyssä -emulsioissa. Hyvä myös värikosmetiikassa, jossa antaa tuotteisiin hohtoa.
Erityisen hyvä okklusiivinen teho, esim. käsivoiteisiin ja huulivoiteisiin kun halutaan kosteuden säilyttämistä iholla. Käytetään myös tuomaan kovuutta ja kiiltoa hiusvahoihin ja huulivoiteisiin.
Vegaanisiin tuotteisiin vaihtoehto mehiläisvahan korvikkeeksi.

Riisilesevaha
Riisilesevahaa (Oryza sativa cera) saadaan riisileseöljyn valmistuksessa sivutuotteena.
Se on vaaleankeltaista vahaa, joka soveltuu emulsioihin, balmeihin ja vatkattuihin voihin. Sen sulamispiste on 79-85 astetta.

Carnaubavaha
Carnaubavahaa (Copernicia cerifera cera) valmistetaan brasilialaisen palmun lehdistä. Vahan väri vaihtelee tumman keltaisesta vaaleaan beigeen.
Carnaubavaha on kovaa vahaa, jonka sulamispiste on 80-86 astetta.
Carnaubavahaa käytetään tuomaan kovuutta ja vähentämään tarttuvuutta kosmetiikkatuotteisiin, esimerkiksi ripsiväreihin. Vesi öljyssä -emulsioissa sitä käytetään stabiloijana ja paksuuden säätäjänä.

Jojobavaha
Jojobavaha (Simmondsia chinensis cera) on tulehdusta estävä, se sopii ärtyneen, epäpuhtaan, tulehtuneen ja akneihon tuotteisiin.
Käytetään mm. huulirasvoissa, hiustuotteissa, kynttilöissä, huulipunissa, kosteuttavissa naamioissa.
Jojobavaha ei sovellu ainoaksi vahaksi puikkomaisiin tuotteisiin, sillä ainoana vahana se jättää tuotteen pehmeämmäksi kuin mehiläisvaha. Sulamispiste 65 astetta.

Mehiläisvaha
Mehiläisvahaa (Cera flava / cera alba) on olemassa vaaleana ja keltaisena. Sen sulamispiste on 61-65 astetta.
Mehiläisvahaa käytetään puikoissa, balmeissa ja emulsioissa. Okklusiivinen.
Kasvovoiteisissa antaa ikävää maskimaista fiilistä eli käytetään näissä hyvin vähän.
Auttaa vakauttamaan vesi öljyssä –emulsioita.
Huono pääemulgaattori. Polyfenolit toimivat antioksidantteina.
Tulehdusta estävää vaikutusta, joten sopii pienien haavojen, ruhjeiden ja palovammojen hoitotuotteisiin.
Lue lisää mehiläisvahasta luonnonkosmetiikan ainesosana Vihreän ilon blogista.
Lähteet:
Damjan Janeš & Nina Kočevar Glavač (toim.): Modern cosmetics – ingredients of natural origin, a scientific view. Volume 1. 2018.
Formula Botanica –verkko-opintomateriaalit 3.2.2022